PLEASE EXPLAIN
Heated driveway?

Commercial snow melting. (E.g. TOYOTA + ELEKTRA).

HYPOCAUST. Made in GREECE and ROME

ONDOL - The Korean invention

American Legend: Architect Frank Lloyd Wright

From STONE COLD to NICE WARM floors in just 2 hours?

New Kitchen Project. (Part 1)

New Kitchen Project. (Part 2)

Radiant heating in one day?

From cold slab floor to comfort and beauty.

How to connect UCCG-9991 programmable thermostat for radiant floor heating?

How to connect MTC-2991 manual thermostat for radiant floor heating?

How to choose the in-floor radiant heat ELEKTRA mat?

Many components of the Great Real Estate. (Part 1).

Many components of the Great Real Estate. (Part 2).

How to connect more than 1 mat?

The problem on the roof

Installing radiant floor heating in just one afternoon.

Cathedral ceilings effect & Medieval Hypocaustum (floor heating)

STEP-BY-STEP INSTALLATION
Co to jest elektryczne ogrzewanie podłogowe?2 godziny instalacji i 30 lat eksploatacji?


 

 

• Wszystko co Państwo poniżej przeczytacie n/t elektrycznych ogrzewań podłogowych jest opisane na podstawie systemów grzewczych polskiej firmy Elektra od 20 lat sprzedawanych w Polsce i Europie, Australii i Chinach przez sieć wielu dealerów. W USA od ponad dwóch lat jest rozprowadzany i reklamowany przez  www.Ideal-Heating.com

IDEAL HEATING w USA  współpracuje ale i  poszukuje instalatorów i dystrybutorów tego nowego produktu na rynku amerykańskim. Rozmowy z najnowszym dealerem w Kanadzie już trwają. 

Wraz z drożeniem tradycyjnych i nieoszczędnych metod grzania zapotrzebowanie na komfortowe, łatwe w instalacji i b. trwałe ogrzewanie podłogowe - będzie dynamicznie rosło. Przy sprzedaży domu w USA nikt nie opisuje już, że ma klimatyzację, natomiast "radiant floor heating"  jest poważną zaletą.

 

 

Podstawowe ZALETY radiacyjnego elektrycznego hybrydowego ogrzewania podłogowego:

 

 • Łatwość i relatywnie nieduży koszt instalacji: n.p. czas to tylko dodatkowe kilka godzin przy okazji wymiany/zakładania podłogi.

 

 • Energooszczędność. Przy zużyciu energii tylko 9 lub 14 Watów na stopę kw. (100 lub 150W/m˛) jest b. ekonomiczne.  (Pochodzi z Europy gdzie energia jest  dużo droższa.)

 

 • Bezpieczeństwo. Poza termostatem na ścianie WSZYSTKO jest na stałe zacementowane w podłodze i n.p. kompletnie odporne na genialną pomysłowość dzieci albo naturalną ciekawość zwierzaków domowych.

 

 • Komfort. Ciepło jest tam gdzie jest potrzebne najbardziej, wtedy kiedy jest potrzebne najbardziej.

 

 • Niezawodność i brak potrzeby serwisowania. Po zainstalowaniu - nikogo nie trzeba będzie wzywać za rok, pięć czy dziesięć lat, niczego czyścić i wymieniać żadnych filtrów. 

 

 • Kompatybilność z obecnym systemem grzewczym i de facto tworzenie z nim grzewczego układu hybrydowego.

 

 • Kompletnie ciche i czyste. Brak jakichkolwiek ruchomych części.

 

Podstawowe WADY radiacyjnego elektrycznego hybrydowego ogrzewania podłogowego:

 

 • Mało znane. Fachowiec najpewniej dowie się o nim od Państwa.

 

 • Łatwe w instalacji ale tylko przy okazji kładzenia/wymiany podłogi/podłóg.

 

 • Po zainstalowaniu ogranicza możliwości przeróbek, n.p. wiercenia otworów w podłodze.

 

 • Zasadniczo nadaje się tylko pod zimne powierzchnie podłóg a nie n.p. pod wykładziny.

 

 

W odróżnieniu od Europy czy Kanady, wybór i oferta w dziedzinie elektrycznych ogrzewań podłogowych w USA nie jest zbyt duża. NAJCZĘŚCIEJ WYBORU NIE MA WCALE a większość sprzedawców w sklepach budowlanych oraz wielu fachowców instalujacych systemy grzewcze, kładących podłogi, budujących domy itd, KOMPLETNIE nie ma  pojęcia o elektrycznych podłogowych systemach grzewczych. Niestety często nie będzie tego chciało powiedzieć wprost a  w czasem pomyli je z systemami wodnymi (hydronic) które też nazywają sie "floor radiant heat" ale są WIELOKROTNIE droższe. Również grzeją podłogę, są na ogół naprawdę bardzo dobre ale tylko jeśli są dobrze (SZCZELNIE!) założone. Systemy wodne nie są jednak produktem, który bez doświadczenia i pomocy można zainstalować samemu a elektryczne – jak najbardziej tak.

 

 • Co to jest elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Najprościej mówiąc, to rolka siatki z lekkiego i mocnego włókna szklanego ok. półmentrowej (20 cali) szerokości, z podwójnie izolowanym i uziemionym niskotemperaturowym przewodem grzejnym, podłączona do specjalnego termostatu z czujnikiem temperatury podłogi.

 

 

To praktycznie jedyne cześci systemu. Siatkę tę nazywa się matą. („The heating mat”).

 

 


 

Siatka utrzymuje kształt przewodu ale także wzmacnia podłogę.

Ogrzewanie podłogowe to nie tylko inna technologia ale i inna metoda. Zamiast konwekcyjnej – radiacyjna – znacznie bardziej efektywna. Radiancja cieplna jest przypisana do konkretnego miejsca, najcześciej dużej powierzchni a nie b. trudnego do kontroli strumienia powietrza, który po tym jak wpada do każdego pomieszczenia które ma ogrzać i jako znacznie lżejsze od otoczenia - natychmiast leci pod sam sufit a na powierzchniach – zamiast ciepła - zostawia tylko przyniesiony kurz. Gdybyśmy tylko jeszcze potrafili chodzić po suficie... (I to pewnie dlatego w Australii jest tak gorąco).
A czy zauważyliście Państwo jak wysokie sufity są teraz w nowych domach? Więc  wyobraźcie sobie ile trzeba napompować ciepłego powietrza w taki pokój,  żeby w jego dolnej części – tam gdzie zazwyczaj przebywamy - było ciepło? A za to ciepło płacimy!

 

Czy pamiętacie Państwo alergie z dzieciństwa? Ja - nie.
A piece kaflowe? Ja – tak. Piec kaflowy grzał pokój RADIACYJNIE czyli promieniwał ciepłem. Niestety zabierał sporo miejsca i wymagał dodatkowej pracy. Rano w takim pomieszczeniu było najczęściej chłodno - ale zdrowo. Moda na nie wróciła, ale jest to tylko moda czyli styl a więc dekoracja a nie metoda. Katary i przeziębienia pojawiły się wraz z kaloryferami i wysuszonym powietrzem.
Nadmuch ciepłym powietrzem (czyli ogrzewanie KONWEKCYJNE) jakim najczęściej grzejemy (i chłodzimy) dzisiaj, niestety prócz ciepła przynosi sporo innych, niepożądanych, miniaturowych „dodatków”. Kurz,  pyłki i nie wiadomo co jeszcze. Owszem, filtrowanie, jonizacja itd są dostępne – ale te efektywne z tzw „górnej pólki” – kosztowne, wymagające potem dodatkowych serwisów n.p. czyszczenia („duct cleaning”) itd.

 

 • Dobór rozmiarów mat grzewczych.

Jest bardzo wiele rozmiarów mat a ogrzewanie podłogowe jest jednym z nielicznych materiałów budowlanych, których najpewniej kupimy mniej niż myśleliśmy, bo:

 

• Nic na zapas. Nadmiaru maty nie można odcinać.
• Warto więc zamówić nawet trochę mniej niż wyliczyliśmy –

najlepiej tak żeby nie zostać z żadnym nadmiarem.

Najmniejsza mata ma nieco ponad 10 stóp kwadratowych – największa prawie 140 i można je łączyć żeby pokryć większe powierzchnie. Im większa mata – tym tańsza cena jednostkowa, ale dobieramy te (lub nieco mniejsze) rozmiary, które będą potrzebne i nic ponadto.

 

• Mierząc podłogę sumujemy powierzchnię miejsc, po których będziemy chodzić, czyli nie pod szafkami łazienkowymi, prysznicem, toaletą, wanną jacuzzi itd. Najczęściej jest to połowa (lub nawet mniej) powierzchni, na którą dobieraliśmy lub będziemy dobierać płytki, tak więc n.p. 200 stopowa kuchnia może potrzebować tylko 100 stóp kw. mat lub po prostu jednej 100-stopowej maty. Będzie to wtedy 1 rolka: 20 cali szeroka i prawie 60 stóp długa o powierzchni równej 100 stopom kwadratowym. Mata, w zależności od typu - ma grubość od ok. 1/8 do 3/16 cala (3 – 5 mm) i o tyle zostanie podniesiony poziom podłogi. Najłatwiej tę grubość zobaczyć układając obok progu 2-3 monety 25-centowe jedną na drugiej.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najskuteczniejsze dla tych rodzajów podłóg, które są zimne „naturalnie” czyli n.p. podłogowe płytki ceramiczne lub kamienne. Instalowanie pod drzewem czy syntetycznymi rodzajami podłóg typu Pergo jest bardzo ograniczone a często nieskuteczne, bo zarówno drzewo (deski, parkiet) jak i podłogi syntetyczne są zasadniczo izolatorami cieplnymi. Nie należy planować ogrzewania tego typu pod wykładziny – przede wszystkim z powodu izolacyjnych właściwości gąbkowej podkładki pod wykładziną. 

 

 • Realny koszt instalacji.

Zależy od powierzchni do ogrzania. Klient zapyta: a ile na moją podłogę? Fachowiec poda cenę za stopę kwadratową. Dla  małej łazienki może to być mała mata z termostatem i czujnikiem temperatury podłogi za mniej niż $200 ale jednostkowo będzie to wtedy nawet $10-12/stopę kw.
Dla dużej kuchni z kolei – jedna duża lub więcej niż jedna mata za $1000, 1500 albo więcej, ale da to n.p. tylko $4/stopę kw. Będzie to jednak i tak znacznie taniej niż  podłogowe ogrzewanie wodne czy kaloryfery. Przede wszystkim jednak całkiem realne  do wykonania samemu. Elektryczne ogrzewania podlogowe jest stosunkowo proste w instalacji. Jest tańsze niż inne rodzaje bo robione samodzielnie lub przy okazji podłogi - nie wymaga opłacenia n.p. dwóch fachowców przez tydzień a cena to głównie materiał.

 

 • Eksploatacja. 

Czy będzie droga? Nie jest.
N.p. mata na 1000 Watów wystarcza na ok. 110 stóp kwadratowych. To spora kuchnia – biorąc pod uwagę, że grzane są tylko te powierzchnie, po których się chodzi.
Jeśli za kWh płacimy n.p. 12 centów a z programowalnym termostatem podłoga zużyje n.p. 6 KWh na dobę (całkiem realna wartość w zimie) – to będzie to 72 centy na dobę, ale o tyle też mniej zużyjemy innego ogrzewania. Sprawność ogrzewania podłogowego wynosi 97-98% a centralnego ogrzewania tylko od 20% do 60%. Aby w pomieszczeniu było ciepło czyli dla tego samego poziomu komfortu przy ogrzewaniu podłogowym wystarcza 65-68 şF (18-20 şC), przy centralnym ogrzewaniu potrzeba aż 70-72 şF (21-22 şC), jeszcze więcej dla grzania ciepłym powietrzem a szczególnie jeśli mamy wysokie sufity!
Oczywiście obecnie nadal najtańszy jest olej opałowy ("heating oil") ale to – jak wiadomo ostatnio - się zmienia!
Instalując ogrzewanie niektórych podłóg najcześciej nie wymieniamy dotychczasowego systemu a tylko wspomagamy go. Tworzy to swoisty „układ hybrydowy”. Ciepła podłoga może być jedynym ogrzewaniem pomieszczenia albo tylko wspomagającym.

 

Instalacja na fot. poniżej obrazuje jak w nowym domu o wysokich sufitach ogrzewana podłoga będzie tworzyła grzewczy układ hybrydowy wspomagając główne ogrzewanie ciepłym powietrzem a zainstalowana na wierzch mat podłoga ceramiczna będzie znacznie podnosiła komfort pomieszczenia:

 

 

Termostat z czujnikiem temperatury podłogi pozwala podłodze być osobną od reszty pomieszczenia „strefą grzewczą” czyli klimatyzacja czy ogrzewanie będzie w pomieszczeniu utrzymywać jedną temperaturę – „komfortową dla głowy” a podłoga drugą – „komfortową dla stóp”. Brzmi to dziwnie ale najlepiej spróbować samemu – będzie naprawdę wyjątkowo komfortowo bo o komfort chodzi.

 

Idea działania ogrzewania podłogowego jest w pewnym sensie dokładnie odwrotnia niż „klasycznego” (czyt. uznanego za najtańsze w instalacji) - ogrzewania ciepłym powietrzem lub grzejnikami:

 

• Mało ciepła, ale wszędzie zamiast dużo ciepła ale pompowane

   w jednym miejscu. 
• Podłoga to oprócz odzieży jedyna powierzchnia, z którą na 

  jawie jesteśmy w stałym kontakcie.

 

 • Dobór zasilania.

(Może to być pierwszy raz od czasów szkolnych, kiedy przypomnicie Państwo sobie prawo Ohma !)

Po pierwsze: 120V czy 240V? Zależy to najczęściej od powierzchni. Maty Elektry są oferowane w wersjach: 9Watów na stopę kwadratową lub 14 Watów na stopę kwadratową. (Komfort vs. podstawowe ogrzewanie.) 

Typowa linia zasilająca to n.p. 15 lub 20 Amperów a ilość Amperów linii zasilającej to nasze podstawowe ograniczenie.

N.p.: 200 stóp kwadratowych podłogi i maty o mocy 9 W/stopę kwadratową.

9 W/st. kw. x 200 stóp kw. to 1800Watów. Tyle maksymalnie mata zużyje.

1800 W. / 120V. =  15 A. (To właśnie prawo Ohma!)

Jesli mamy zamiar użyć linii 15 A to 1800W jest już nieco za dużo, bo nie pozostawia żadnego zapasu Amperów. Należy więc wtedy po prostu użyć mat na 240V i zasilania na 240V, bo wtedy maksymalne obciążenie linii wyniesie tylko 7.5 Ampera!

Cena, dostęp, wygląd i instalacja mat na 240V jest identyczna do tych na 120V więc warto dobrać dobrze a dla większych niż 200 stóp kw. powierzchni 240V będzie po prostu lepsze. Zapytajcie Państwo elektryka. Im większe napięcie – tym mniejsze Ampery.

 

 • Układanie, instalacja.

Przypomina to nieco pokrywanie podłogi wąską wykładziną lub chodnikiem na rolce.

 


 

Cała operacja jest też na ogół prostsza niż da się to opisać słowami i ilustracjami. N.p. na 28-stopową matę w tej łazience potrzeba było ok. 40 min.  100, 130-stopową  mata do kuchni  najczęsciej nie zajmuje więcej czasu niż godzinę - półtorej. A ze wszystkimi podłączeniami dwie, trzy, cztery?

 

 

Termostat mierzy tylko temperaturę podłogi, więc komfort gwarantowany!

 

 

Reszta to już normalny proces kafelkowania.

 

 

Całość - razem z podłogą utworzy tzw „masę cieplną”, dokładnie na tej samej zasadzie co piec kaflowy – tyle, że „rozciągnięty na płasko” na dużej powierzchni podłogi – tam gdzie najzimniej i tam gdzie chodzimy.

 

Po zainstalowaniu – jedyne co będzie widoczne to termostat na ścianie a jedyne co wyczuwalne to komfort pod stopami.

 

 • Konserwacja, serwis, przeglądy, gwarancja.

Gwarancja jest na 10 lat. Które jeszcze urządzenie elektryczne w Państwa domu ma standartową gwarancję na 10 lat? Przewidywany czas bezawaryjnej eksploatacji to 20-30 lat ciągłej pracy. W praktyce więc jest wieczne. Serwis i przeglądy? Niepotrzebne. Nie ma ruchomych części, nie potrzeba smarowania pomp, czyszczenia ani napraw. Możliwość uszkodzenia? Tylko mechanicznie. Przewiercenie przewodu w podłodze, ucięcie w trakcie instalacji itp.

 

 • Historia.

Tylko podpalona sterta drzewa ma dłuższą!

Za pomocą grzania podłóg swoje słynne łaźnie ogrzewali Rzymianie (Hypocaustus) a  Krzyżacy podłogi Zamku w Malborku - (Fussbodenheizung).

99% domów i mieszkań w Norwegii jest ogrzewana podłogowo. Tak samo w Korei.

Ogrzewanie podłogowe podobno pierwszy raz do USA przywiózł w l922 z Japonii architekt Frank Lloyd Wright, autor ponad 1100 projektów (n.p. nowojorskiego Solomon Guggenheim Museum). Wcześniej, do Japonii z Korei przywiózł je i zastosował w „Ondol room” pewien arystokrata japoński, którego Wright poznał w trakcie budowy ekskluzywnego Imperial Hotel w Tokyo w/g własnego projektu. (zdjęcie Ondol – z podpisem n/t Korei)

W 1954 roku w swojej książce „The Natural House” Wright opisał domy, jakie każdy może sam zbudować – ogrzewane podłogowo. Idea przyjęła się bardzo szybko (może tylko z wyjątkiem pojęć „każdy” i „może sam”). I tak właśnie dzisiaj ogrzewany jest owiany tajemnicą i legandami technologicznymi dom Bill-a Gates-a nad jeziorem Washington oraz bardzo wiele innych ciekawych rezydencji mniej lub bardziej znanych ludzi.

 

 • Przyszłość.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie powszechne i przez to jeszcze tańsze niż jest. Jest w pełni kompatybilne z coraz popularniejszymi źródłami energii odnawialnych n.p. zestawami paneli fotoelektrycznych („PV grids”) instalowanymi na dachach, które produkują prąd ze światła slonecznego. Podłogowy elektryczny układ grzewczy o długiej żywotności, nie wymagający serwisu, o niskiej cenie i wysokiej sprawności jest idealnym komponentem dla elektryczności z energii słonecznej. Instalacja układów paneli słonecznych jest na razie droga ale tanieje a większość Stanów ma znakomity system rabatów. N.p w New Jersey rabat wynosi prawie 75%! (“New Jersey Clean Energy Program”)

Układy te podłączone są do licznika energii i jeśli nasz „dach” w słoneczny dzień wyprodukuje więcej prądu niż dom zużywa – energia jest sprzedawana do sieci!

 

 • Inne rodzaje ogrzewań podłogowych.

Znakomita większość instalacji w dużych, luksusowych rezydencjach to mile zatopionych w podłodze specjalnych rurek (fachowa nazwa: PEX), podłączone do wielu odpowiednio sterowanych zaworów, pompek i specjalnego bojlera o znacznie niższych temperaturach pracy a większej wydajności niż te jakie potrzebne są do kaloryferów.

Niestety poziom skomplikowania tych układów (fachowo w USA nazywanych: „hydronic radiant floor heating”) jest dosyć wysoki, ilość części i połączeń duża i nie jest to raczej projekt ani dla majsterkowicza ani nawet dla fachowca, który chciałby nauczyć się nowych technologii na własnych błędach popełnionych na (a raczej „w”) naszej podłodze. W odróżnieniu od tradycyjnych kaloryferów – wiekszość układu jest poza zasięgiem, na zawsze zatopiona w podłodze. Jest to rownież – tak jak kaloryfery – typowy - ale rozległy - układ wymuszony.

Koszt instalacji wodnych jest więc stosunkowo wysoki, bo nakład pracy i materiału znacznie większy niż dla instalacji „klasycznych” (czyt. „tanich”): n.p. tych najtańszych, ciepłym powietrzem, zdublowanych latem jako nawiew klimatyzacji albo trochę droższych – z grzejnikami na wodę (a kiedyś też parę).

Dodatkowo jeszcze dla systemów wodnych potrzebna jest odpowiednia grubość i w konsekwencji podniesienie  podłogi - żeby zmieścić rurki - najczęściej 2 lub 3 cale ekstra. Wtedy też szybko okazuje się niestety, że pomysł – jakkolwiek ciekawy - po prostu nie nadaje się dla większości istniejących domów lub tylko remontowanych pomieszczeń a z powodu kosztów nierzadko też ulega skreśleniu z  kosztorysów tych, dla których już był zaplanowany.

Dla dużych i bardzo dużych powierzchni ogrzewanie wodne jest na ogół lepsze niż elektryczne, najlepiej jednak dla conajmniej całego piętra nowo budowanego domu. Ogrzewanie elektryczne z kolei jest idealne dla pojedyńczych pomieszczeń, n.p. kuchni i łazienek, przeróbek piwnic, pokojów słonecznych itp. Wszędzie tam gdzie nie można podnieść poziomu podłogi o więcej niż ˝  cala (13 mm).

 

 • Inne rodzaje i zastosowania.

Prócz mat – dostępny jest też przewód grzewczy odwiajny ze szpuli. Sterowanie jest identyczne jak mat, proces mocowania przewodu do podłoża – bardziej pracochłonny niż mat. Przewód jest tańszy niż maty. Przewód jest grubszy niż mata, czyli wymaga tzw „wylewki”.

 

 

Specjalne (mocniejsze) rodzaje przewodów i mat stosuje się także na zewnątrz do topienia śniegu i zapobiegania zamarzaniu podjazdów, schodów, rynien i dachów.

Potrzebne są wtedy znacznie większe moce: 30-50 Watów/stopę kwadratową!

 

Używa się tego jednak tylko w miarę potrzeb, najczęściej z podłączeniem  do  termostatów „wyczuwających” opady i obniżania się temperatury. Układy te nie roztopią jednak metra śniegu który napadał przez noc. Podgrzeją tylko wcześniej  powierzchnie na tyle, że śnieg się nie uskłada a rynna nie zamarznie. Naturalne dekoracja z pięknych sopli lodu zwisających z dachu to niestety zły znak i dla dachu i dla przechodzących poniżej ludzi.

 

 • Porównanie do tradycyjnych grzejników.

Wysokie temperatury grzejników wpływają niekorzystnie na mikroklimat pomieszczeń i nasze zdrowie. Powodują wysychanie błon śluzowych, zmniejszenie wilgotności i niekorzystną dodatnią jonizację powietrza, wywołującą u ludzi duszność, senność i zmęczenie. Silna konwekcja jest przyczyną unoszenia kurzu wraz z bakteriami i drobnoustrojami, co może prowadzić do alergii. Rozkład temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami tradycyjnymi jest dokładnie odwrotny niż powinien - mamy zimne stopy i gorąca głowę, co jest przyczyną ciągłych przeciągów i w efekcie przeziębień. Człowiek najlepiej czuje się z chłodną głową i ciepłymi stopami.

 

 • Bezpieczeństwo.

Pełne. Wszystko poza termostatem jest na stałe ukryte w podłodze. Nie ma żadnego gorącego miejsca w które dziecko włożyłoby palce czy zabawkę.

Przewód grzewczy w podłodze nie osiągnie nigdy temperatury wyższej niż 100-115 şF  (40-45 şC) a sama powierchnia podłogi 85-90şF (30-33şC). Nie jest to więc przewód, który może się przepalić tak jak ten w grzejniku czy suszarce, rozgrzany do czerwoności. Jest to więc ogrzewanie nieskotemperaturowe, energooszczędne.

W USA conajmniej 300 osób rocznie ginie z powodu zatrucia tlenkiem węgla ulatniającym sie z nieszczelnych instalacji grzewczych. Przenośne grzejniki naftowe – niegdyś popularne do dogrzewania – są już w wielu miejscach zabronione z powodu pożarów. Elektyczne ogrzewanie podłogowe całkowicie eliminuje te zagrożenia.

 

 • Podstawowe pojecia.

Radiacja - (promieniowanie cieplne).

Ciepło przenoszone przez promieniowanie podczerwone (cieplne). Bardzo wydajne.

 

Konwekcja. Proces przenoszenia ciepła przez strumień cząstek powietrza.

Mało wydajne.

 

1 m˛  = 11 sq.ft. (stóp kwadratowych).

 

 • Ważna uwaga końcowa, którą na początek warto zapamiętać.

Jakkolwiek bardzo prosta – instalacja i podłączanie mat tak jak wszystkiego co elektryczne jest bezpieczna tylko wtedy jeśli jest przeprowadzona bezpiecznie i w zgodzie z przepisami. Każdej zimy setki całkiem inteligentnie i sprawnie wyglądajacych ludzi z nierzadko tragicznym skutkiem spada z drabin „tylko zaczepiając na brzegu dachu  lampki świąteczne za $9.99” mimo ostrzeżenia na opakowaniu lampek i stosownej naklejce na drabinie.

Wady istniejących instalacji elektrycznych, złych podłączeń i przeładowania obwodów mogą być przyczyną pożaru i wypadków. Warto więc poprosić elektryka z uprawnieniami żeby sprawdził i podłączył nasz projekt niezależnie czy jest to ogrzewanie podłogowe czy jakakolwiek inna instalacja elektryczna w domu lub mieszkaniu.


Feedback is something that really keeps us going.

Please comment on the FORUM or send us your comments or requests for any specific topic that you would like us to feature.
Learn More

  New York International Tile and Stone Show
Read More
  A carry-over from the ancient past? 1000 year old technology?
Read More
  IBM - PL. Why no driveway or steps will need to be shoveled or salted when winter arrives.
Read More
  We almost lost the count where all those ELEKTRA heated floors are!
Read More
  Smart remodelling will increase the value of your home.
Read More


SHOPPING CART
No Items

GO SHOPPING
LEARN MORE
Computerland - German Macro Group floor heated.jpg
We almost lost the count where all those ELEKTRA heated floors are!
POLL
Is electric radiant floor heating ENERGY EFFICIENT?
Yes
Likely yes
No
Likely no
Don't know
 
 
TO THE POINT - QUICK QUOTE | BUY ON-LINE | FORUM | KNOWLEDGE CENTER | WHAT'S NEW